Úloha svědka a svědkyně

Být svědkem je velká čest

Za svědka se nejčastěji vybírá někdo z nejbližších přátel či sourozenců. Oba snoubenci si mohou vybrat jak muže tak i ženu. Ženichovi obvykle svědčí muž (bratr či kamarád) a nevěstě žena (sestra či kamarádka). Míra úkolů závisí na dohodě mezi svědky a snoubenci (případně dalšími rodinnými příslušníky).

Většina lidí považuje svědky za osoby, které stojí během obřadu v pozoru za zády nastávajících novomanželů, kteří mají každou chvilku říci jasné, zřetelné a pokud možně přesvědčivé „ANO“ :-D Jaké mají svědci povinnosti kromě toho, aby si doma nezapomněli občanské průkazy a na obřadu stvrdili sňatek svými podpisy? Co obnáší být svědkem / svědkyní?

Svědkyně nevěsty

Nevěsta si zpravidla za svědkyni vybírá její nejlepší kamarádku, která jí pomáhá s výběrem svatebních šatů, doprovází jí ke kadeřnici a vizážistce, na zkoušku účesu i líčení. Svědkyně může také zorganizovat nevěstinu rozlučku se svobodou.

V den „Dé“ doprovází svědkyně nevěstu opět do kadeřnického a kosmetického salonu, dále jí pomáhá do svatebních šatů a asistuje při nandavání doplňků (naušnice, řetízek, náramek…). Správná svědkyně by měla být schopna nevěstu kdykoli a kdekoli upravit, tz. mít stále při ruce líčidla (zejmána pudr na zmatnění pleti, rtěnku, lesk na rty…) a kapesníčky.  Svědkyně by neměla zapomenout nabídnout nevěstě pomoc při odchodu na WC (jistě tušíte, jak musí být obtížné manipulovat s objemnými svatebními šaty a obručí).

Svědek ženicha

Ženichův svědek organizuje rozlučku se svobodou. Pokud se rozlučka koná v předvečer svatby, měl by se svědek postarat o to, aby ženich ráno nezaspal. Chlapi někdy neví, kdy mají dost :-). Svědek snoubence přebírá starost o prstýnky a doklady.

Pokud není na svatbě přítomen svatební organizátor, zhošťuje se této role ženichův svědek, většinou ve spolupráci s matkou nevěsty. Hlídá chod svatební hostiny, může pronášet slavnostní přípitek, stará se o zábavu během svatebních oslav.

Další úkoly…

Další úkoly závisí na zmiňované domluvě. Svědek či svědkyně mohou organizovat zdobení aut, mít u sebe zasedací pořádek na hostině či jakýmkoli jiným způsobem dohlížet na plynulý chod svatby. Novomanželé ocení, když jim s náročným dnem někdo pomůže (pocit, že jim někdo stojí na blízku, je k nezaplacení) a jim tak zbude více času na sebe a svatebčany.